س02252020

Last updateس, 25 فوریه 2020 8am

Back شما اینجا هستید: Home کانون آوا اخبارکانون آوا مقالات واطلاعیه های کانون آوا سئوالات یک روزنامه نگار غیرخودی از مریم رجوی

سئوالات یک روزنامه نگار غیرخودی از مریم رجوی

کانون آوا - اخیرا مریم رجوی در زمینه مصاحبه با رسانه ها آنهم رسانه های عربی فعال شده و سعی میکند چهره خشن وغیردموکراتیک سازمان متبوع خودرا با الفاظی فریبنده بزک کند. روزنامه الزمان که در لندن بزبان عربی منتشر میشود ازجمله روزنامه هایی میباشد که با سیاست کاملا مشخص تن به یک مصاحبه کلیشه ای با مریم رجوی داده است. این روزنامه که توسط سعدالبزاز روزنامه نگار عراقی تاسیس شده که بعضی ها اورا عامل سازمان های اطلاعاتی انگلستان، مزدور صدام و آمریكا معرفی می كنند. وی در دوره صدام حسین سردبیری روزنامه بعثی«الجمهوریه» را بر عهده داشت

نگاهی کوتاه به سئوالات و جوابها نشان از ساختگی بودن این باصطلاح مصاحبه می دهد. در حقیقت مریم رجوی خودش با خودش مصاحبه کرده و نتیجه را جهت درج درروزنامه الزمان بصورت آگهی فرستاده است. از این شگردها سازمان مجاهدین بسیار درچنته دارد.

جهت اطلاع در زیر سئوالاتی که از مریم رجوی شده را درج میکنیم:

§ اهميت حكم اخير دادگاه فرانسه در منع تعقيب از مجاهدين و شوراي ملي مقاومت و تاثير اين حكم در عمل مقاومت در داخل وخارج چيست؟

§ آيا تغييري در سياستهاي حكومت ايران پس از روي كار آمدن رئيس جمهور جديد حسن روحاني كه برخي او را جزء كبوترها محسوب ميكنند، ايجاد شده است؟

§ پس از سركوب قيام دانشجويان و مردم كه در زمان رئيس جمهور سابق احمدي نژاد صورت گرفت آيا اين ، به معناي خاموش شدن صداي اپوزيسيون است؟ آيا شما در انتظار قيامهاي ديگري هستيد؟

§شوراي ملي مقاومت چه نهادي است و چه نقشي دارد؟

§آخرين وضعيت در محل استقرار اعضاي مجاهدين در كمپ ليبرتي چگونه است؟ آيا از فشارها عليه رژيم كاسته نشده؟

§ اعضاي جنبش شما در اشرف و سپس در ليبرتي بيش از 11 سال است در محاصره و زير فشار انواع محدوديت‌ها و حمله‌ها و كشتارها هستند. رژيم ايران بارها براي نابودي تشكيلات سازمان شما اقدام كرده. دولت آمريكا و ساير دولت ‌هاي غرب با پرونده‌سازي و ليست گذاري سعي كرده‌اند اين جنبش را از كار بيندازند. و در داخل ايران هر كس از مجاهدين حمايت كند به مجازات سنگين و حتي اعدام محكوم مي‌شود. چه عاملي باعث شده كه با وجود همه اين فشارها، مقاومت ايران پابرجا ماند و هم‌چنان نيروي اصلي اپوزيسيون ايران باشد؟

§موضع شما در قبال اقليت هاي به حاشيه رانده شده و تحت ستم در داخل ايران مانند عربهاي اهواز چيست؟ آيا براي مقابله با خشونت رژيم ايران، با آنها هماهنگي مي‌كنيد؟

§آيا خودداري رژيم ايران از شركت در حمايت در جنگ عليه داعش برخاسته از رابطه ايران با اين جريان و حمايت اش از آن است؟

§ مذاكرات ايران و كشورهاي پنج به علاوه يك بر سر برنامه اتمي ايران از يك سال پيش پي در پي تكرار مي‌شود. بدون اين كه اختلاف‌هاي اساسي ميان دو طرف كاهش پيدا كند. و روشن نيست سرانجام آن چه خواهد بود. شما در اين مورد چه ديدگاهي داريد؟

اما مریم رجوی اگرراست می گوید با خبرنگاران غیرخودی و بطور زنده مصاحبه کند تا آنوقت معلوم شود که چیزی برای مخفی شدن دارد یانه؟

محض یادآور ی باید به مطلبی اشاره کرد که خانم نوشابه امیری در سایت اینترنتی روز آنلاین  در تاریخ 24 مرداد 1390 درج کرده و برخورد "دموکراتیک" مجاهدین با مسئله مصاحبه را بخوبی شرح داده است:

دوشنبه ۲۴مرداد ۱۳۹۰

مصاحبه با مریم رجوی

نوشابه امیری

n.amiri(at)roozonline.com

چند سال پیش یکی از تهیه کنندگان برنامه ۶۰دقیقه در تلویزیون سی بی اس آمریکا در تماسی از من خواست ترتیب مصاحبه ای با مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق را برای این  شبکه بدهم. همان موقع به او گفتم این کار به نظر ممکن نمی رسد. او در پاسخ گفت: وقتی قرار باشد با یک شبکه غیرایرانی مصاحبه شود و آن هم۶۰دقیقه، حتما پاسخ متفاوت خواهد بود.

چنین بود که ازیکی از افراد منتسب به سازمان مجاهدین خلق در پاریس خواستم مرا در این زمینه یاری برساند. او هم بعد از چند روز آدرس ایمیلی را  داد و گفت از این طریق تماس بگیرید. کاری که کردم؛ در پاسخ شماره تلفنی داده شد برای تماس. راستش وقتی شماره را فرستادند از پیشداوری خود خجالت زده شدم که چرا براساس شنیده ها، چنین حرفی را به آن تهیه کننده امریکایی زده ام؛ اما افسوس که حق با من بود.

تلفن اول را که زدم شماره دیگری دادند. بعد شماره ای دیگر، شماره بعدی و باز... این شماره دادن ها دو سه ماهی طول کشید تا عاقبت همان تهیه کننده امریکایی با من تماس گرفت و گفت: موضوع منتفی شد!

گفتم: حتما چون طول کشیده است. جواب داد: نه؛ نماینده این سازمان در امریکا با تهیه کننده ارشد ما قرار گذاشته و با او دیدار کرده است.

بعنوان یک روزنامه نگار برخورد برایم دلچسب نبود. اما باز فکر کردم قرار شده خودشان ترتیب کار را بدهند و مهم هم این است که مصاحبه انجام شود، اما باز در اشتباه بودم.

او گفت: نماینده شان شرط گذاشته و سئوال تعیین کرده که این ها را بپرسید. هزینه اش را هم خودمان می دهیم.

به واقع ناامید کننده بودو این ناامیدی همچنان ادامه دارد.

اینک در شرایطی که اخبار حکایت از تلاش های این سازمان برای خروج از فهرست سازمان های تروریستی دارد  و از آن سو نیز برخی به واکنش پرداخته اند که خروج این سازمان از فهرست مزبور در تناقض با حمایت از جنبش آزادیخواهی مردم ایران است، باز به عنوان یک روزنامه نگار وظیفه خود می دانم در همین جا از خانم مریم رجوی تقاضای مصاحبه کنم و با سئوالاتی مشخص و روشن. مثلا:

ـ در سال های اول انقلاب جوانان عضو سازمان مجاهدین خلق  دستور تشکیلاتی داشتند که با وابستگان گروه های دیگر وارد بحث نشوند. آیا این درست است و هنوز هم چنین است؟

ـ  آیا سازمان مجاهدین خلق با خروج از فهرست سازمان های تروریستی، ساختاری مشابه دیگر احزاب سیاسی برمی گزیند و تابع قوانین اینگونه احزاب خواهد شد؟

ـ آیا سازمان مجاهدین خلق پاسخگویی به سئوالاتی نظیر همکاری با صدام در حمله به خاک ایران را وظیفه خود می داند؟

ـ  اعزام جوانان کم تجربه در جریان عملیات مرصاد به ایران بر اساس کدام استراتژی صورت گرفت؟

ـ آیا در سازمان مجاهدین خلق انتقاد درون سازمانی مجازاست و این انتقاد بازتاب بیرونی هم دارد؟

ـ آیا این شایعه درست است که برخی از اعضای سازمان مجاهدین بر اساس دستور تشکیلاتی از این سازمان جدا شده و وظیفه حمله به دیگر مخالفان جمهوری اسلامی را برعهده گرفته اند؟

ـ بر اساس چه تحلیلی سازمان مجاهدین خلق،  حمله به خاتمی [از فردای دوم خرداد ۷۶]، و موسوی و کروبی [از سال ۸۸به این سو]، در عین ادعای حمایت از جنبش سبز  را با چنین شدتی در برنامه دارد؟

...

آخر اینکه: و

ـ این تصویر از کجا آمده که "از مجاهدین دوری کنید خطرناک اند"؟ آیا نگارش نقد به سازمان مجاهدین "عقوبت" دارد؟ حتی سئوال کردن؟ ...

به عنوان یک روزنامه نگار طبعا دوست می دارم که پاسخ این سئوالات را دریافت دارم.

 به من می گویند:

- ننویس "سیبل" می شوی، اینها خطرناک اند. به جای هر پاسخی سیل دشنام به طرف خودت و خانواده ات سرازیر می شود. دستت را می گذارند توی دست خامنه ای... مامور می شوی...

به من می گویند:

 - یک وبلاگ نویس جوان وقتی چند خط ـ فقط چند خط ـ از خانم رجوی انتقاد کرد، چنان مورد حمله قرار گرفت که مادرش ـ عضو سابق مجاهدین خلق ـ ازتهران به او هشدار داد که "اینها مخوف اند با آنها در نیفت"...

 به من می گویند: ...

به من می گویند: ...

 من اما پرسش هایم را برای خانم رجوی نوشتم تا روشن شود که همه ما تغییر می کنیم یا ...


در همين زمينه

Interview with Maryam Rajavi 
دوشنبه ۳۱مرداد ۱۳۹۰


 

کانون آوا - چهارشنبه 12 نوامبر2014