چ05222019

Last updateچ, 22 می 2019 10am

Back شما اینجا هستید: Home اخبارروز اخبار دیدگاه ها لحظه خاص نه گفتن به فرقه رجوی

لحظه خاص نه گفتن به فرقه رجوی

تصور کنید که تروریست های افراطی به شهرواندان اروپایی حمله کنند، گلوی ان ها را با چاقو ببرند، استخوان دستشان را بشکنند، چشمانشان را با انگشت از حدقه بیرون آورند و دهانشان را با دست پاره کنند,حتی تصور چنین صحنه هایی هولناک است اما همین اکنون در دنیا افرادی هستند که برای چنین وحشی گری هایی آموزش ویژه دیده اند. گروه بزرگی از چنین تروریست های آموزش دیده، در میان اعضای مجاهدین خلق هستند و تصادفا در حال حاضر در اروپا زندگی می کنند......

 

Sokutلحظه خاص نه گفتن به فرقه رجوی

تصور کنید که تروریست های افراطی به شهرواندان اروپایی حمله کنند، گلوی ان ها را با چاقو ببرند، استخوان دستشان را بشکنند، چشمانشان را با انگشت از حدقه بیرون آورند و دهانشان را با دست پاره کنند.
حتی تصور چنین صحنه هایی هولناک است اما همین اکنون در دنیا افرادی هستند که برای چنین وحشی گری هایی آموزش ویژه دیده اند. گروه بزرگی از چنین تروریست های آموزش دیده، در میان اعضای مجاهدین خلق هستند و تصادفا در حال حاضر در اروپا زندگی می کنند.
در گزارشی که اخیرا نشریه اشپیگل منتشر کرد این آموزش های وحشیانه در تشکیلات مجاهدین خلق افشا شد. ممکن است از خود بپرسیم که چه چیزی باعث می شود که آموزش های این چنینی تبدیل به بخشی از کارهای روزمره در اجتماع مجاهدین خلق شود. سوابق مجاهدین خلق ثابت کرده است که چنین رفتارهای خشونت آمیزی به هیچ وجه از ماهیت عملکرد مجاهدین دور نیست. گزارش های مستند بسیاری از عملیات های مسلحانه و غیر مسلحانه ای که مجاهدین خلق تا کنون مرتکب شده اند، وجود دارد. امروز صدها تن از مجاهدین خلق در آلبانی و دیگر کشور های اروپایی حضور دارند که آموزش های لازم را دیده اند تا در مواقع لزوم به چنین شرارت هایی دست بزنند.
فیلسوف سرشناس آلمانی، هانا آرنت برای آثار بسیارش درباره مسئله شر مشهور است. معمایی که آرنت در مقاله ای که به مناسبت دادگاه جنایت های جنگی آدولف آیشمان در 1961 در نشریه نیویورکر نوشت، مطرح می کند، این است: آیاکسی مس تواند مرتکب شر شود بدون آنکه شرور باشد؟ آیشمان یکی از عاملان اصلی تبعید میلیون ها تن از یهودیان اروپا به اردوگاه های مرگ، طی هولوکاست بود.
در این مقاله ارنت نشان داد که عمیقا درباره پیچیدگی ها و گرایش های خطرناک در زندگی سیاسی مدرنف حساس است. برخی از این گرایش های خطرناک چنانچه می بینیم کماکان با ما هستند. فضای اختناق زده کمپ های مجاهدین خلق –که در آن اعضا مجبورند دوستان و همکاران خود را روزانه تحت فشار جمعی، خشونت کلامی و جسمی قرار دهند و همزمان آموزش های خشونت آمیز ببینند—نمونه بارزی از گرایش های پیچیده و خطرناک اجتماعی از افراد در جهان مدرن است.
آرنت معتقد است که در سیستم های توتالیر همه جنبه های زندگی فرد تحت سلطه رهبر است. شرارت دیکتاتور پیروان را در ورطه ای می کشد که عملا قدرت عقلانی خود را از دست می دهند. به زعم آرنت، شهروندان این جامعه دچار فلج وجدان می شوند و فردیت خود را از دست می دهند.
این فرایند عینا در تشکیلات مجاهدین خلق رخ داده است. هادی ثانی خانی یکی از آخرین افرادی که جدایی خود از تشکیلات مجاهدین خلق را اعلام کرده است، می پذیرد که زمانی که عضو سازمان مجاهدین خلق بود، مثل یک ربات با او رفتار می شد و برای یک لحظه برای زندگی شخصی خود قدرت تصمیم گیری نداشت. او می گوید: « درمناسبات هم روزانه نشست های مغزشویی مختلفی داشتیم ازنشست های هفتگی وغسل هفتگی وعملیات جاری که بیای خودت را تخلیه کنی چه ازموارد جنسیت گرفته چه موارد روزمره و دراین نشست ها خیلی ادمها را اذیت میکردند یا اینکه مسولین بالا میامدند نشست های مختلفی میگذاشتند که این ذهن ما و افکار مارا به سمت خودشان بکشند…»
در حقیقت، ساز و کار توتالیتر چنان افراد را بیمار می کند که می پذیرند که به هر تصمیمی که رهبر (مسعود یا مریم رجوی) بگیرد، سر بنهند. اعضا به آنچه که راس هرم قدرت می گوید باور پیدا می کنند و در مواقعی مطمئن هستند که مسعود و مریم رجوی حافظ منافع و حقوق آن ها هستند. ثانی خانی در ادامه می گوید: « یک نمونه بهتان بگم مثلا مسعود رجوی را کرده بودن یک بتی یک پیامبری یک خدایی! مسعود رجوی ام که واقعابا ریاکاری و دغل خیلی زیبا میامد طی سخنرانی اش قران تفسیر میکرد و ادمها را به جایی رسانده بود که واقعا این کسی است یک ادم با خدایی و یک ادمی که برای مردم ایران میخواد کاری کنه .»
هانا آرنت معتقد است که ان انسان های شر زده خود نیز عامل تحکیم قدرت مطلق دیکتاتورها هستند. جمله معروف او این است: « در سیاست اطاعت و حمایت یکی است.». با این حال او برای این مناسبات شرارت آمیز راه حلی قائل است. به توصیه او یک گفتگوی عمیق درونی می تواند بیدارگر فردیت افراد شرزده باشد.
کسانی که از مجاهدین خلق جدا شده اند، قطعا آن لحظه بی نظیری که در آن ها این گفتگوی درونی آغاز شده است را در مصاحبه ها و خاطرات خود بازگو کرده اند. شاید یکی از جذاب ترین این تجربه ها متعلق به بهمن اعظمی باشد. او از لحظه ای میگوید که در بالای یکی از دیوارهای اقامتگاه مجاهدین خلق در تیرانا مشغول کار بوده است و کودکانی را در حال بازی در خیابان می بیند. صحنه ای به همین سادگی ذهن او را به بیرون از مناسبات فرقه می برد. هرچند که او بابت «دید زدن» از بالای دیوار از سوی فرمانده زنش توبیخ و تحقیر میشود اما تردید او به مناسبات مجاهدین خلق دیگر رقم خورده بود. ذهن او با سوال های بسیاری مواجه می شود که عمیقا در گیرش می کنند و نهایتا او را به ترک تشکیلات هدایت می کند. و بسیاری نمونه های دیگر از این جرقه های ذهنی در خاطرات جدا شده ها یافت می شود.
با وجود آن که مسعود و مریم رجوی همواره در تلاش بوده اند که گذشته و آینده را از ذهن اعضا پاک کنند و از آن ها افرادی فاقد تاریخ و هویت بسازند تا ذهنشان را تسخیر کنند، همواره باید امیدوار باشیم که آن لحظه ویژه که خاطرات و تجربیات گذشته را در ذهن و قلب افراد زنده می کند و الهام بخش اشتیاق آن ها برای آینده ای آزاد می شود، متجلی شود.

   گزارش RAND

Rand 153 145
گزارش انستیتوی تحقیقات دفاعی آمریکا درمورد سازمان مجاهدین

   بتول سلطانی

Soltani 153x145
مجموعه مصاحبه ها

ابراهیم خدابنده

Ebrahim Khodabandeh 2015
مروری مختصر برفرقه های مخرب کنترل ذهن 

خروج ممنوع

HRW logo1 153 145
گزارش دیدبان حقوق بشر در مورد نقض حقوق انسانی در مجاهدین

مریم ستجابی

Sajabi Maryam 153x145
مجموعه مقالات 

ایرج مصداقی

mesdaghi goz93
271 سئوال مردم ازسازمان مجاهدین 

pericolum in mora

pericolum 153x145
خودکشی وخودسوزی درسازمان مجاهدین

Anne Singleton

annesingleton 153x145
مجموعه مقالات 

علی جهانی

Jahani Ali 400x
یادواره ها

کمپین خانواده

Campian Familie153x145
کمپین خانواده های اسرای سازمان مجاهدین

مهندس علی اکبرراستگو

Rastgou Ali 2
مجموعه مقالات

کریم غلامی

Karim Gholami 153x145
یادواره ها

تاسیس 100 اشرف!!؟ در آلمان

Hoshdar

هشدار کانون آوا به هموطنان ایرانی در خارج از کشور

محمدکرمی

mohammadkarami 153 145

وضعیت حقوق بشردر سازمان مجاهدین

کردکشی مجاهدین درعراق

Kurden Morvarid 153x145

مجموعه مقالات و اسناد

نقشه سایت کانون آوا

انتشارات

سازمان مجاهدین

 • تاریخچه سازمان مجاهدین
 • شورای ملی مقاومت
 • ارتش آزادیبخش
 • نقش زنان در تشکیلات
 • نظرات مجاهدین درمورد دیگرگروه ها

تروریسم وفرقه گرایی

 • انقلاب ایدئولوژیک مجاهدین
 • آیا مجاهدین یک فرقه هستند؟
 • مبارزه مسلحانه یا ترورکور؟
 • خشونت علیه جداشدگان و منتقدین
 • نقض حقوق بشر در تشکیلات
 • زندان وشکنجه درتشکیلات

لابیگری و خلافکاریهای مالی

 • لابی گری مجاهدین درغرب
 • انجمنهای پوششی مجاهدین 
 • سوء استقاده های مالی