چ07172019

Last updateچ, 17 جولای 2019 10am

Back شما اینجا هستید: Home اخبارروز اخبار دیدگاه ها چرا هشتگ من یک مجاهدم هرگز ترند نمی شود؟

چرا هشتگ من یک مجاهدم هرگز ترند نمی شود؟

با قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی دولت آمریکا، برگ دیگری در روابط غیر عادی ایران و آمریکا ورق خورد که ممکن است تبعاتی برای هر دو سوی ماجرا داشته باشد. در این میان آنچه برای نگارنده مورد تحلیل و بررسی است، وضعیت تشکیلات مجاهدین خلق است که این روزها از لیست گذاری سپاه سر از......

---------------------------------------------------------------------------------------

,

Hashtakچرا هشتگ من یک مجاهدم هرگز ترند نمی شود؟

با قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی دولت آمریکا، برگ دیگری در روابط غیر عادی ایران و آمریکا ورق خورد که ممکن است تبعاتی برای هر دو سوی ماجرا داشته باشد. در این میان آنچه برای نگارنده مورد تحلیل و بررسی است، وضعیت تشکیلات مجاهدین خلق است که این روزها از لیست گذاری سپاه سر از پا نمی شناسند.
چنان که انتظار می رفت این موضوع آنچنان برای مجاهدین خلق خطیر و حیاتی است که مریم رجوی بلافاصله در بیانیه ای ابراز شادمانی می کند و از دولت آمریکا قدردانی می کند. این در حالی است که در سراسر جهان تنها یک نفر دیگر برای این اقدام قدردان پرزیدنت ترامپ است و او بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است که امروز درگیر کارزار انتخاباتی است. بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که اقدام ترامپ برای لیست گذاری سپاه پاسداران در راستای حمایت دولت او از نتانیاهو بوده است.
با توجه به سوابق مشترک و همکاری های نزدیک میان اسرائیل و مجاهدین خلق درباره پرونده هسته ای ایران و قتل دانشمندان هسته ای، وجه اشتراک اخیر مریم رجوی با نتانیاهو البته موضوع عجیبی به نظر نمی رسد.
این که مجاهدین خلق با پسوند «ایران» در انتهای عنوان تشکیلاتی شان برای ملت ایران در چه جایگاهی هستند قابل بررسی است. همچنین، اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدون داشتن پسوند «ایران» پس از لیست گذاری توسط دولت آمریکا برای ملت ایران در چه جایگاهی است قابل مقایسه با تشکیلات رجوی است.
اگر بپذیریم که شبکه های اجتماعی نشان دهنده وضعیت نسبی آرا مردم درباره امور اجتماعی و سیاسی هستند، شاید بتوان هشتگ های پرشمار «من هم سپاهی ام»، «من یک سپاهی ام» و «من هم یک پاسدارم» که در شبکه های اجتماعی ترند شده اند، را نشانه اعتراض ملت ایران به اقدام اخیر دولت ترامپ دانست.
با این وجود در سوی دیگر، افرادی هستند که اگرچه با این اقدام دولت آمریکا مشکلی ندارند اما هرگز از وطن دوستی و دفاع از تمامیت ارضی کشور ایران دست بر نمی دارند. برای هر انسان ایران دوستی اولویت حفظ مرزهای کشور است و جنگ با ایران و سرنگونی حکومت ایران را به معنای تجزیه شدن و نابودی ایران می داند.
اما برای مجاهدین خلق و در راس آن مسعود و مریم رجوی آنچه در چهل سال گذشته اهمیت نداشته است، حفظ تمامیت ارضی ایران است. از همین رو به سادگی در آغاز جنگ ایران و عراق به دامان صدام پناه بردند و ارتش خصوصی او را تشکیل دادند. پس از سقوط صدام نیز همواره در سویی بوده اند که امنیت ایران هدف قرار گرفته است. از اقدام به قتل دانشمندان هسته ای تا رشوه دادن به جنگ طلب ترین سیاستمداران آمریکایی چون جان بولتون و حمایت از لیست گذاری نیروی نظامی حکومت ایران و به تبع آن حمله نظامی به ایران.
به همین دلیل است که هرگز هشتگ «من یک مجاهدم» طرفداری نداشته است و در مقابل بارها در مقاطع مختلف هشتگ «از مجاهدین متنفرم» در شبکه های اجتماعی فراگیر شده است.

   گزارش RAND

Rand 153 145
گزارش انستیتوی تحقیقات دفاعی آمریکا درمورد سازمان مجاهدین

   بتول سلطانی

Soltani 153x145
مجموعه مصاحبه ها

ابراهیم خدابنده

Ebrahim Khodabandeh 2015
مروری مختصر برفرقه های مخرب کنترل ذهن 

خروج ممنوع

HRW logo1 153 145
گزارش دیدبان حقوق بشر در مورد نقض حقوق انسانی در مجاهدین

مریم ستجابی

Sajabi Maryam 153x145
مجموعه مقالات 

ایرج مصداقی

mesdaghi goz93
271 سئوال مردم ازسازمان مجاهدین 

pericolum in mora

pericolum 153x145
خودکشی وخودسوزی درسازمان مجاهدین

Anne Singleton

annesingleton 153x145
مجموعه مقالات 

علی جهانی

Jahani Ali 400x
یادواره ها

کمپین خانواده

Campian Familie153x145
کمپین خانواده های اسرای سازمان مجاهدین

مهندس علی اکبرراستگو

Rastgou Ali 2
مجموعه مقالات

کریم غلامی

Karim Gholami 153x145
یادواره ها

تاسیس 100 اشرف!!؟ در آلمان

Hoshdar

هشدار کانون آوا به هموطنان ایرانی در خارج از کشور

محمدکرمی

mohammadkarami 153 145

وضعیت حقوق بشردر سازمان مجاهدین

کردکشی مجاهدین درعراق

Kurden Morvarid 153x145

مجموعه مقالات و اسناد

نقشه سایت کانون آوا

انتشارات

سازمان مجاهدین

 • تاریخچه سازمان مجاهدین
 • شورای ملی مقاومت
 • ارتش آزادیبخش
 • نقش زنان در تشکیلات
 • نظرات مجاهدین درمورد دیگرگروه ها

تروریسم وفرقه گرایی

 • انقلاب ایدئولوژیک مجاهدین
 • آیا مجاهدین یک فرقه هستند؟
 • مبارزه مسلحانه یا ترورکور؟
 • خشونت علیه جداشدگان و منتقدین
 • نقض حقوق بشر در تشکیلات
 • زندان وشکنجه درتشکیلات

لابیگری و خلافکاریهای مالی

 • لابی گری مجاهدین درغرب
 • انجمنهای پوششی مجاهدین 
 • سوء استقاده های مالی