س06252019

Last updateس, 25 جون 2019 10am

Back شما اینجا هستید: Home اخبارروز اخبار دیدگاه ها ظهور و افول شخصیتی تخیلی به نام حشمت علوی

ظهور و افول شخصیتی تخیلی به نام حشمت علوی

برای کسانی که در حوزه مجاهدین خلق تحقیق می کنند و قلم می زنند، نام حشمت علوی نا‌آشنا نیست. نام او بارها در صدر مقالاتی در رسانه های دست راستی غربی و در مواردی رسانه های صهیونیستی یهودی به چشم خورده است اما باید توجه داشت که همه نوشته های او پیش از آن، در رسانه های انگلیسی......

--------------------------------------------------------------------------------

مزدا پارسی، انجمن نجات مرکز فارس، 21 خرداد 1398


Bildschirmfoto 2019 06 11 um 13.27.24ظهور و افول شخصیتی تخیلی به نام حشمت علوی
 
برای کسانی که در حوزه مجاهدین خلق تحقیق می کنند و قلم می زنند، نام حشمت علوی نا‌آشنا نیست. نام او بارها در صدر مقالاتی در رسانه های دست راستی غربی و در مواردی رسانه های صهیونیستی یهودی به چشم خورده است اما باید توجه داشت که همه نوشته های او پیش از آن، در رسانه های انگلیسی زبان پر شمار اما کم مخاطب مجاهدین خلق منتشر شده است. 
ظهور این شخصیت از سال 2014 در سایت های پوششی انگلیسی زبان مجاهدین خلق، به وقوع پیوست. این سایت ها اغلب در عنوان خودکلید واژه های دهان پرکنی چون “آزادی”، “حقوق بشر”، عدالت و غیره دارند و در توضیح کار رسانه خود از عباراتی چون “مستقل”، “منادی حقوق بشر” ، “آزادی بیان” ، ” صدای مردم ایران” استفاده می کنند. 
با همه این القاب و ادعاها، علوی نویسنده ای با سبک ادبیات مجاهدین خلق است. اغلب مقالاتش با اتهام زنی و فحاشی یا به اصطلاح “افشاگری” درباره حکومت ایران آغاز می شود و نهایتا به معرفی فرقه مخرب و تروریستی مجاهدین خلق به عنوان تنها اپوزیسیون آلترناتیو برای جمهوری اسلامی ختم می شود. حساب کاربری حشمت علوی نیز تیغ برنده و زبان فحاش مجاهدین خلق برای آزار و اذیت و اتهام زنی به روزنامه نگاران و تحلیل گران ضد جنگ است. هر چهره توئیتری که با تحریم جنگ علیه ایران مخالف باشد از حملات او در امان نیست.
با انتشار گزارش تحقیقی مرتضی حسین روزنامه نگار بخش سیاسی در نشریه اینترسپت و افشای ماهیت جعلی این نام به عنوان نماینده ای از ترول های توئیتری جعلی مجاهدین خلق در فضای مجازی، که از آلبانی فرماندهی می شوند، سوالی که مطرح می شود این است که چگونه نامی جعلی می تواند مقالاتی را در برخی رسانه های بزرگ غربی منتشر کند.
دنیل لریسون از دبیران نشریه امریکن کانزروتیو که بارها در مقالاتی ماهیت فرقه ای و تروریستی مجاهدین خلق و روابط آن ها با سیاستمداران غربی را مورد انتقاد قرار داده در این باره می نویسد:
“مشکل فقط این نیست که این گروه توانسته افکار مسموم خود را در رسانه‌های غربی با استفاده از این شخص جعلی گسترش دهد، بلکه بسیاری از این رسانه‌ها به راحتی از یک شخص طرفدار یک سازمان تروریستی پذیرایی می‌کنند.
جای تعجب ندارد که یک سازمان خوفناک همچون مجاهدین، قصد بازسازی تصویر خود را در غرب دارد و به همین منظور به سمت دروغ و فریب می‌رود، اما نگران کننده است که چگونه بسیاری از این رسانه‌ها قصد مشروعیت دادن به این تلاش‌ها را دارند و پخش مستقیم آن را تبلیغ می‌کنند”.
در پاسخ به جناب لریسون باید گفت که پول در روابط مجاهدین خلق حرف اول و آخر را می زند. وب سایت راه نو مطالبی درباره ولخرجی های گزاف مجاهدین خق در آلبانی منتشر می کند که بسیار قابل توجه است. راه نو از روزنامه انگلیسی می نویسد که در سال گذشته از اقدامات و وضعیت فرقه رجوی در کمپ آلبانی گزارش مفصلی را انتشار داد. این روزنامه انگلیسی به نقل از یک نویسنده سرشناس آلبانیایی نوشت : “رهبران مجاهدین همانند یک گروه مافیایی در آلبانی هستند؛ قوانین این کشور را نقض می‌کنند؛ اعضای فراری را تهدید می‌کنند؛ افراد را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند؛ باج خواهی می‌کنند و به شیوه مستبدانه و وحشیانه‌ای بر اعضای خود در داخل کمپ‌ها حکومت می‌کنند”.
ایندیپندنت همچنین به نقل از یک روزنامه‌نگار تحقیقی اهل آلبانی به نام «جرگی تاناسی» نوشت:
«سران مجاهدین طی یکسال گذشته شروع به خرید زمین‌هایی در شهرک «مانزا» آلبانی در حوالی تیرانا پایتخت این کشور کرده‌اند.»
آنطور که«جرگی تاناسی» به ایندیپندنت گفته است، از جولای ۲۰۱۷ (مرداد ۹۶) تا (شهریور سال ۹۷) ، مجاهدین ۱۴۰ هزار متر مربع دیگر به املاک خود در آلبانی افزوده است و رهبران آن همچنان به خرید ملک در آلبانی ادامه می‌دهند. نکته جالب آنکه آنها عوارض آب، برق و اینترنت کمپ‌های خود را که به سبب مصارف بالا رقم هنگفتی است را به صورت نقدی و با دلار‌های نو و تانخورده پرداخت می‌کنند و سعی دارند تا حد ممکن از مراجعه به بانک و صرافی‌ها خودداری کنند تا ردی از مبادلات مالی خود به جا نگذارند. (راه نو)
بدین ترتیب به نظر نمی رسد که برای سران مجاهدین خلق پرداخت مبالغی بابت چاپ افاضات شخصیت تخیلی شان کار دشواری باشد و چنان که برای افرادی چون جان بولتون دریافت 180 هزار دلار برای چند سخنرانی پنج دقیقه ای در سال به نفع مجاهدین خلق به سادگی آب خوردن است، سردبیران و دبیران نشریاتی که بر طبل جنگ و تحریم علیه ایران می کوبند نیز با کمال میل دلارهای تا نخورده مجاهدین خلق را می پذیرند. 
نکته مهم تری که باید به ان توجه داشت این است که این شخصیت تخیلی تنها در رسانه های انگلیسی زبان به دنبال مخاطب بوده است. مسعود خدابنده دلیل این موضوع را در مصاحبه با اینترسپت به روشنی بیان می کند. فرقه رجوی با سوابق تاریک تروریستی و فرقه ای، در رسانه های فارسی و درمیان مخاطبان فارسی زبان پایگاهی ندارد و مجبور است در غرب در پی حمایت جنگ طلبان و سوداگران تحریم علیه ملت ایران باشد.

   گزارش RAND

Rand 153 145
گزارش انستیتوی تحقیقات دفاعی آمریکا درمورد سازمان مجاهدین

   بتول سلطانی

Soltani 153x145
مجموعه مصاحبه ها

ابراهیم خدابنده

Ebrahim Khodabandeh 2015
مروری مختصر برفرقه های مخرب کنترل ذهن 

خروج ممنوع

HRW logo1 153 145
گزارش دیدبان حقوق بشر در مورد نقض حقوق انسانی در مجاهدین

مریم ستجابی

Sajabi Maryam 153x145
مجموعه مقالات 

ایرج مصداقی

mesdaghi goz93
271 سئوال مردم ازسازمان مجاهدین 

pericolum in mora

pericolum 153x145
خودکشی وخودسوزی درسازمان مجاهدین

Anne Singleton

annesingleton 153x145
مجموعه مقالات 

علی جهانی

Jahani Ali 400x
یادواره ها

کمپین خانواده

Campian Familie153x145
کمپین خانواده های اسرای سازمان مجاهدین

مهندس علی اکبرراستگو

Rastgou Ali 2
مجموعه مقالات

کریم غلامی

Karim Gholami 153x145
یادواره ها

تاسیس 100 اشرف!!؟ در آلمان

Hoshdar

هشدار کانون آوا به هموطنان ایرانی در خارج از کشور

محمدکرمی

mohammadkarami 153 145

وضعیت حقوق بشردر سازمان مجاهدین

کردکشی مجاهدین درعراق

Kurden Morvarid 153x145

مجموعه مقالات و اسناد

نقشه سایت کانون آوا

انتشارات

سازمان مجاهدین

 • تاریخچه سازمان مجاهدین
 • شورای ملی مقاومت
 • ارتش آزادیبخش
 • نقش زنان در تشکیلات
 • نظرات مجاهدین درمورد دیگرگروه ها

تروریسم وفرقه گرایی

 • انقلاب ایدئولوژیک مجاهدین
 • آیا مجاهدین یک فرقه هستند؟
 • مبارزه مسلحانه یا ترورکور؟
 • خشونت علیه جداشدگان و منتقدین
 • نقض حقوق بشر در تشکیلات
 • زندان وشکنجه درتشکیلات

لابیگری و خلافکاریهای مالی

 • لابی گری مجاهدین درغرب
 • انجمنهای پوششی مجاهدین 
 • سوء استقاده های مالی